התפתחות רוחנית? הצחקתם אותי !

Share on facebook

הִתְפַּתְּחוּת (מילון אבן שושן) – השתלשלות, התקדמות מדורגת. התפתחות הצמח מן הזרע.
"התפתחות רוחנית", מושג אשר מונח על לשוננו מאז תחילת תקופת הניאייג' ומציין סוג של השתדרגות או פיתוח של יכולות הרוח והנפש. אך כשנסיט את מבטינו אחורה אל עבר האבות הקדמונים של עידן הניו אייג', נגלה לתדהמתנו כי רעיון ההתפתחות הרוחנית מגוחך לחלוטין, ובמקרה הטוב איננו יותר מבדיחה טובה.

כשנפתח את "ספר הדרך והסגולה" (Tao Te Ching) בפרק 40 יתגלו בפנינו מילים מוזרות:
"בכיוון ההפוך – זוהי תנועת הדרך". זוהי הסתכלות קצת משונה על הדברים. מבחינת הסינים, התפתחות לא נעה קדימה – אלא אחורה.
החכמים הבינו שבשביל להתקדם על ה"דרך הרוחנית" יש לחפש את השורש, ולא את הצמח.
כאשר אותם חכמים דיברו על "שורש" הם התכוונו לכך שלכל אדם יש טבע ייחודי משלו, ועליו לחזור ולגלות אותו מחדש. ברשותכם, אחזור למילון אבן שושן :

טֶבַע – תכונה, אופי, המהות היסודית הטבועה בכל דבר או יצור מבריאתו. 

במשך אלפי שנים פותחו טכניקות שונות אשר נועדו בראש ובראשונה להראות לנו את טבענו הפשוט והאמיתי. טכניקות מדיטציה אשר נועדו לקלף מאיתנו את השכבות המיותרות אט אט , ולהחזיר אותנו למקור. יש האומרים כי ברגע שיתגלה לנו טבענו האמיתי – נממש את גורלנו בעולם.

580670_10151576320125531_1104322338_n
לשוב אל השורש – זו הדממה.
לזאת יקרא לשוב אל הגורל;
לשוב אל הגורל , זה הקבוע.
לדעת את הקבוע – זו ההארה
ספר הדרך והסגולה , פרק 16

עד כאן הכל טוב ויפה.
אך מה קורה אם מצאנו את טבענו. ואיך לומר… הוא לא מתנהג הכי יפה כמו שציפינו לו, כפי שלימדו אותנו שהוא אמור להיות. הוא לא כמו שקראנו עליו. מה קורה אם הטבע שלנו… מתנהג מוזר.
במשך השנים, אלפי נזירים הגיעו להארה במקדשים שכוחי אל בהרים. חלקם מצאו שטבעם מתנהג קצת אחרת, אך להזכירכם, הדרך הטאואיסטית היא לחבוק ולקבל את הכל, ללא אבחנות:

"ראה עד כמה עקום עשתה אותי הבריאה, גבי בולט כחטוטרת, קרביי – תחתונים למעלה ועליונים למטה. סנטרי תקוע בטבורי , כתפי מעל ראשי, וצמת הקודקוד שלי מצביעה כלפי השמיים. ודאי נתבלבלו בי כל יסודות הטבע"

הנה, החכם Yu מגלה כי טבעו קצת שונה מהאדם הרגיל, והוא מתייחס לכך בקלילות אופיינית:

"האם אינך מתרעם על כך? שאלו חבריו..
"הו, לא. מדוע אתרעם? אם יימשך השינוי וזרועי השמאלית תהיה לתרנגול או אז אוכל לקרוא את קריאת השחר…אם יימשך השינוי וזרועי הימנית תהיה לאבן קלע, או אז אוכל להפיל ציפור ולצלות אותה על האש….הטבע תמיד מנצח את הדברים. מדוע, איפוא, אתרעם?"

Laughing.Buddha.Belly_
מה אתה צוחק, שמן?

כן, טבענו לפעמים יכול להיות משונה למדי.
הנה , דוגמא נוספת לכך הוא הנזיר Ikkyu שהיה בראש מנזר זן גדול בקייטו (הוא החזיק בתפקיד רק 9 ימים לאחר שמאס בצביעות המנזרית) , הוא העדיף לחיות כנווד, להתרועע עם פשוטי העם ולכתוב שירים על אהבתו הגדולה, רחמנא ליצלן – מין.

"כאשר יש צימאון, חולמים על מיים ;
כאשר יש קור, חולמים על מעיל עבה;
זהו הטבע שלי – לחלום על ההנאות מחדר המיטות"
או
"ליל אוהבים אחד עדיף מאלפי שנים של מדיטציה סטרילית"

אכן, מציאת השורש יכולה להיות דבר מפתיע לפעמים, ויש להתייחס אליו בשוויון נפש ובהומור, כי אחרי הכל – זהו גורלנו האישי ולא של אף אחד אחר.

הרפואה הסינית אשר התפתחה מאותם רעיונות , טומנת בחובה את היכולת המופלאה לעזור לאדם להגיע לשורש הווייתו.
על ידי תמיכה של מטפל מיומן , שימוש במחטים ובצמחי מרפא, הטבע והשורש מתגלים אט אט למטופל. וכאשר הם נגלים, הם לא תמיד מה שחשבנו, ואז, הדרך היחידה להתמודד עם גורלנו – היא לצחוק .

0 מחשבות על “התפתחות רוחנית? הצחקתם אותי !”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *