שצף מחשבות על כוחו של הרצון

אנחנו רגילים להגיד לעצמנו, שבכדי להצליח בדבר מה מסוים, צריך להצטייד בהרבה "כוח רצון".
אני שואל את עצמי, מה זה אותו הכוח הזה ומאיפה מביאים אותו? הסינים נותנים תשובה מעניינת לנושא…

 

את החיפוש שלי אחר אותו כוח התחלתי בכלל במספרה השכונתית שלי.  משה , הספר הקבוע שלי, החליט שהוא עושה הסבת מקצוע, ומתחיל לקרוא בכוכבים ולייעץ למסתפרים. אז תוך כדי שהוא מקצץ לי את  פאות ה 60'  שלי הוא מרצה בי תורה: " אתה מזל מאזניים, אתה לעולם לא תהיה מאוזן בחייך, אתה מתחיל משהו בהתלהבות גמורה ומסיים בחוסר מוטיבציה מוחלט. אתה לא יכול להחליט בהחלטיות שום דבר. זה קורה לך עם בנות , זה יקרה לך גם בקריירה". אאו…אם לא הייתי מכיר את עצמי מספיק טוב, זה עוד היה יכול לכאוב!

אני אוהב ספרים (עם דגש ב פ) שגורמים לך לחשוב .
אז מאיפה מגיעות כל  ההתלבטויות , חוסר הביטחון, חוסר ההחלטיות , הבלבול והקושי?
להבנתי, כל זה נובע מחוסר השימוש הנכון ברצון. כי לרצון יש כוח. הרבה מאוד כוח, שיכול לפתור הרבה מאוד בעיות בחיים ואולי אף להביא אותנו למקומות רחוקים יותר. ובשביל להבין מה רב כוחו אפנה למחשבה הסינית שמתייחסת בדיוק לנושא הזה.

הרפואה הסינית היא בעצם מדע של סמלים. מאחורי הסמלים- רעיונות. ברעיונות טמונה הבנה.
בספרות הקלאסית של הרפואה הסינית Huang di nei jing su wen 8 נאמר על כח הרצון  (ZHI)  כי הוא אגור ב SHEN腎\ כליות . על הshen  נאמר :

腎 者 , 作 強 之 官 , 伎 巧 出 焉 。

ובתרגום קליל שלי:

הכליות הן בעלות כוח מתפרץ שיוצא החוצה (מן המים אל העץ).

כוחם כשל חץ שנורה מעל שני שדות ויד איתנה המטפסת על ענפי עץ החיים.

זהו כוח שגובר על כל המכשולים (כזרימת מים) , ובכוחו לחבר בין שמיים וארץ.

זה היה תיאור של הכליות הסיניות, אך הוא תקף גם לרצון. משתמע מכך שיש לו , לרצון,  הרבה מאוד כוח חבוי. והוא יכול להזיז הרבה מאוד בחיים. הכליות מהדהדות צ'י של מים והרי המים הם שורש החיים, מהם מתחילים ריבוא הדברים בעולם.

המים והכליות קשורות ל  門 MING MEN- שער הגורל. זוהי הנחת יסוד מחשבתית שלכל אדם יש יעוד בחייו ועליו למלא אותו במהלך חייו. ומעניין לראות את הקשר בין הרצון לבין הגורל.
גורלנו יכול להתממש אם נעקוב אחר רצוננו.

האתגר ,אם נרצה, מתחיל בכך שאלמנט המים גם קשור לרגש הפחד . פחד מהחושך שבמים, פחד מהחשכה הלא ידועה. באותו צ'י שנמצא את יעודנו, באותו מקום שנמצא את רצוננו, נמצא גם הפחד שעוצר בעדנו להגשים אותו. זהו האבסורד והדואליות של המים והחיים, שורש היין והיאנג.

הקושי בחיינו מתחיל ראשית כל מהעובדה הבסיסית, שאנחנו לא מאמינים ברצוננו (נשמע מוזר קצת, לא?). הקול הפנימי תמיד מזמזמם בקרבנו, אבל לרוב אנו משתיקים אותו בהגיוניות והסברים ולא נותנים לו להתבטא ( אדמה, שקשורה לתהליך המחשבה מבקרת מים ).

ההיגיון העודף מתחיל בעובדה שחסרה לכולנו קצת יותר אמונה בכוחו של הרצון. הרי יש לו כל כך הרבה עוצמה , כמו של זרימת מים שלא נתקעת בדבר עם יכולת לחצוב הרים, ובכל זאת, אנו משתיקים אותו, גם אם לא במודע. "אין לי מספיק כח רצון" זה משפט לא הגיוני במחשבה הסינית.
מה שנשאר זה רק למצוא את הרצון ששוכן שם בין הבטן לחזה. ברגע שנמצא את רצוננו, ננצל את כוחו האדיר וניתן לו ביטוי מלא וכך אנחנו מתקדמים עוד צעד לעבר גורלנו.

אין לשכוח, שבמקום בו יש רצון עמוק,  יש גם פחד עמוק. ושהם באים ביחד הם פצצה מתקתקת אותה יש לנטרל. גם על זה חשבו הסינים, ועל איך לנטרל פצצות רגש, ארחיב בפעם הבאה…

בברכת יום נעים, אייל .

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s