פיתוח הקשב

ככל שאני מעמיק יותר ויותר אל תוך הרפואה הסינית, אני מגלה כי אספקטים רבים ברוח האדם מתקשרים לתהליך הריפוי. אחד האספקטים המעניינים שאליו שמתי לב הוא פיתוח הקשב.

לא שלא הקשבתי בעבר, אני תמיד אוהב להקשיב לאחר ולהתעניין , ומאז ומעולם אהבתי את האימרה "אדם משעמם הוא אדם שמדבר במקום להקשיב"- ואף ניסיתי לנהוג על פיה.
אך יצא לי להיחשף לרמות שונות של קשב..

אותה הקשבה מיוחדת היא תוצר של חידוד התודעה – החל ממדיטציות קלילות בשעות הבוקר, המשך באימוני טאי צ'י – שאני משתדל באדיקות חסידית לשמר מדי יום- ואפילו רחיצת כלים אחרי ארוחה משפחתית. כל אלה תורמים להשחזת הכלי המדהים ביותר שהרופא הסיני משתמש בו – תודעתו.

וכך, ברגע שאני מקשיב לדברי אנשים אני מצליח להתרכז בהם ורק בהם (ולא בשצף המחשבות שנמצאות כפוטנציאל חבוי שרק רוצה לצאת אצלי בראש), ואז קורה משהו- משהו מעניין- משהו עדין- משהו שונה. אני מצליח להקשיב לכולתיהם (אולי לצ'י?), אני בראשם, אני מבין לדבריהם, מבלי פרשנויות נוספות או שיפוט ערכי. פשוט מקשיב. מקשיב פשוט.

אני סמוך ובטוח שחלקכם חוויתם חוויה כזו בעבר- היא קורת לעתים קרובות בזמן האזנה למוזיקה טובה, במקום הנכון ובזמן הנכון. רגעים קסומים בהם המוזיקה ממלאת לא רק את האוזניים, אלא את הלב ואת הגוף כולו וגורמת לנו לרגעים שיחרטו בזיכרון עמוק יותר.

אבל איך זה מתקשר לי ללימודי הרפואה הסינית? ראשית, היות ואני לומד להיות לא רק מדקר אלא גם מטפל – שאמור להקשיב למטופליו, מבלי לשפוט אותם או להכריח עליהם דעתו. עליי ללמוד להקשיב.

שנית, אחת מהדרכים לאבחן את מחלתו של המטופל היא בעזרת דופק.

הדופק היינו מפה קטנה של גוף האדם האנרגטי, ודרכו אפשר לאתר פתולוגיות בכל איבר (אנרגטי) בגוף.

המטפל מתחשב במספר פרמטרים בעת לקיחת דופק כגון : טקסטורת העור, קושי\מתח העור,מהירות הדופק,"מלאות" הדופק,רכות או נוקשות של דופק,ועוד ועוד פרמטרים עדינים .

על מנת להגיע לרמה של מומחה בלקיחת דופק- נדרשות שנים של אימונים.

לדעתי, הדבר העיקרי שיש לפתח לפני הנגיעה הראשונה בדופק- היא היכולת להקשיב.

הקשבה מדויקת,נקייה מדעות קדומות וממוקדת- הקשבה שמתחילה בדופק-ממשיכה לאצבע המטפל- וחודרת ישירות ללב. זוהי הקשבה מלאה ואמתית שתניב בסופו של דבר איבחון נכון ומדויק, ובהמשך, טיפול נכון שיוכל לרפא.

מה שאני אוהב כל כך בחשיבה הסינית היא התבססותה על שפה ציורית. יש בשפה הזו יכולת לתמצת התפלספויות רבות על מונח מסוים- ובניתוח אטימולוגי פשוט אפשר להוציא מכל סימנית תובנות שלמות:

הסימנית להקשבה בסינית נקראת Ting .
בסימנית יש ציור של אוזן, ובצידה סימנית נוספת הנקראת DE- סגולה (אותה סגולה מהDeo De Jing – ספר הדרך והסגולה של לאו טצה). הסגולה על פי הסימנית- היא יכולת האדם ללכת בעקבות האמת שבליבו.
השילוב של אוזן + אמת + לב= הקשבה.  הקשבה אמיתית מגיעה מהלב והולכת את הלב.

מעניין לציין כי שמה של הנקודה SI-19 הוא  聽宮 – "ארמון ההקשבה"- נקודה שנמצאת קדמית לאוזן על גבי   מרדיאן ה Si- שקשור כמובן לאלמנט האש- אלמנט התקשורת האולטימטיבי.

אותי

One Comment

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s